System 12 czakr

Czakry albo energetyczne centrale są niczym drzwi obrotowe między materialnym i duchowym ciałem człowieka. Pomagają przenieść energię ze świata duchowego do fizycznego ( w ciało człowieka ) i na odwrót.

Na temat czakr napisano bardzo wiele.  W dzisiejszych czasach nie jest tajemnicą, że takie centra energetyczne istnieją w ciele człowieka.

Czakry trzymają balans energii, równoważą ciało fizyczne, duchowe i czynniki zewnętrzne. Od tej właściwej równowagi zależy zdrowie fizyczne, mentalne, jak i również rozwój duszy. Według wierzeń C. W. Leadbeatera czakry dzielą się na trzy grupy: fizyczne, mentalne, i duchowe. Następuje między nimi wymiana energii.

Każdy jeden, z tych ośrodków energetycznych ma swoją szybkość i  charakterystyczny dla siebie kolor.  Niższe centra energetyczne – dolne czakry wibrują w niższych oktawach. Są związane z fizycznym ciałem człowieka i jego zapotrzebowaniem w codziennym życiu na Ziemi. Wyższe centra zaliczają się do duchowych, wibrują szybciej niż prędkość światła.

Siedem głównych czakr najbardziej poznanych przez człowieka, ulokowanych  wzdłuż kręgosłupa od kości ogonowej, aż do czubka głowy.

1. Czakra  korzenia MULADARHA daje świadomość i żywotność całemu ciału, wnosi energie seksualne, jest siedzibą kundalini. Z tą czakrą wiąże się pierwszy krok w transformacji człowieka.

Pozytywnie pracująca energetyzuje i wzmacnia ciało, pobudza krążenie krwi, układ mięśniowy i kostny. Daje poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, rozwój osobowości.

Jej cechy negatywne, to lęk, niezadowolenie, zachłanność. Uśpienie sił twórczych, lęk o zdrowie, pustka wewnętrzna, uciekanie w świat marzeń. Jest siedzibą zbiorowej odpowiedzialności.

Mantra – LAM.
Żywioł – ziemia.
Kolor – czerwony.
Liczba płatków lotosu – 4.
Ton – C.
Zmysł – węch.
Zapach – cedr, patchuli.
Gruczoł – nadnercza.
Kamień –  krwawnik, rubin, jaspis, granat, agat, koral.

2. Czakra sakralna, SVADHISTHANA, zlokalizowana poniżej pępka, zarządza jamą brzuszną, narządami płciowymi, układem moczowym, kontroluje wszystkie płyny w ustroju, odpowiada za moce twórcze człowieka.

Z tą czakrą związane jest poczucie winy, przyjemności, popęd płciowy. Poprzez tę czakrę wyrażamy swą twórczość, zainteresowanie życiem.

Mantra VAM
Żywioł – woda.
Kolor –  pomarańczowy.
Liczba płatków lotosu – 6
Ton – D.
Zmysł – smak.
Zapach – drzewo sandałowe, ylang-ylang
Gruczoł – jądra, jajniki
Kamień –  krwawnik, pomarańczowy kalcyt, bursztyn.  

Czakra pępkowa HARA. Znajduje się pod pępkiem. Kontroluje i zasila jelito grube i cienkie, wyrostek robaczkowy, nerki, nadnercza. Wpływa na żywotność ciała, na jego ciepłotę. Reguluje ciśnienie krwi. Jest punktem ciężkości ciała i ośrodkiem instynktu poznawczego.

3. Czakra splotu słonecznego (Surya)MANIPURA, zlokalizowana powyżej pępka bliżej mostka. Wnosi witalność i siłę ciała, inteligencję, siedziba ” ego”, podświadomości i wewnętrznego dziecka. Zarządza jamą brzuszną, przeponą, żołądkiem, wątrobą, śledzioną, trzustką. Za jej pomocą jest energetyzowane całe ciało. Jest to najważniejsza elektrownia energii w ciele człowieka.

Na poziomie trzeciej czakry uczymy się doświadczeń życia, poznajemy pragnienia, emocje, ludzkie uczucia stają się głębsze. Z tej czakry człowiek przenosi się na wyższe poziomy. Prawidłowa funkcja tej czakry to równowaga emocjonalna, spokój, akceptacja samego siebie i świata. Dobry stosunek z otoczeniem, poznanie własnych potrzeb – ograniczeń, spontaniczność, szczerość, otwartość.

Cechy negatywne występujące przy niedoborach energetycznych w trzeciej czakrze to złość, nienawiść, egoizm, skłonność do nałogów, niedowartościowanie samych siebie, zbyt dużo dajemy z siebie, świat jest pełen przeszkód, przeszkadzają nam opinie innych.  

Mantra – RAM.
Żywioł – ogień.
Kolor –  żółty.
Liczba płatków lotosu – 10.
Ton – E.
Zmysł – węch.
Zapach –  cynamon, rozmaryn, geranium.
Gruczoł – śledziona.
Kamień –  cytrynian, żółty jasper, złoty kalcyt, bursztyn, topaz, awenturyn.  

4. Czakra serca – ANAHATA, zlokalizowana na mostku. Związana z funkcją serca i układu krążenia, układu immunologicznego, wzrostu, za górną cześć pleców, skórę, podnosi samoświadomość i miłosierdzie.

Zaburzona praca tej czakry powoduje choroby serca, układu oddechowego, astmę, gruźlicę, nowotwory.

Wrota do Dantien. Łączy energie ziemskie i duchowe.

Wyrównuje poziomy trzech czakr niższych i trzech wyższych, Na poziomie czakry serca  rozpoczyna się zatracanie własnego Ja. Czakra serca również łączy się z trzecim okiem. Dobrze wybalansowana to miłość do drugiego człowieka, pomoc w jego problemach, samoakceptacja, wewnętrzny spokój, znika strach, wielka ufność do świata, wybaczenie.

Niewybalansowana to nadwrażliwość.

Mantra – YAM
Żywioł – powietrze.
Kolor, zielony –  różowy, złoty.
Liczba płatków lotosu – 12.
Ton – F
Zmysł – dotyk.
Gruczoł – grasica.
Zapach – róża, jaśmin.
Kamień – turmalin, różowy kwarc, zielony adwentur, malachit., kunzyt.

5. Czakra gardła – VISUDDHA, zlokalizowana na szyi, tuż nad dołkiem międzyobojczykowym. Związana z jamą ustną, krtanią, tchawicą, gruczołem tarczycy, układem limfatycznym, uszami, ośrodkiem mowy. Wpływa na komunikację, twórczość, emocje. Nadmiar energii powoduje gadatliwość, zadufanie w sobie.  Niedobór energii to problemy z mówieniem, brak cierpliwości słuchania innych.  Wyższy rozwój tej czakry rozwija jasnosłyszenie.

Czakra piąta jest połączona z czakrą drugą – sakralną.

Pierwsze wrota do Pustki Buddy.

Mantra – HAM.
Żywioł – przestrzeń.
Kolor – błękitny.
Liczba płatków lotosu – 16.
Ton – G.
Zmysł – mowa, słuch.
Gruczoł – tarczyca.
Kamień, niebieski turkus, akwamaryn, szafir.

6. Czakra trzeciego oka – AJNA, zlokalizowana między brwiami. Wpływa na pracęprzysadki mózgowej,  za centralny układ nerwowy, kontroluje głowę i całe ciało, oczy, twarz, nos, otwiera intuicję, trzecie oko, telepatię, panowanie nad sobą.

Schorzenia wywołane dysharmonią tej czakry związane są z narządem wzroku, gruczołów dokrewnych, cukrzycy, zaburzenia neurologiczne, alergie, bóle głowy.

Wyższy rozwój tej czakry otwiera trzecie oko – jasnowidzenie, widzenie aury, zdolności parapsychiczne. Wiedza płynie intuicyjnie, duże zdolności intelektualne, myślenie abstrakcyjne.

Niedobór energii powoduje złą naukę, ograniczenia w myśleniu, zawężone spojrzenie na różne życiowe sprawy. Takie osoby narzucają innym swój sposób myślenia. Częste bóle głowy, halucynacje, koszmary.

Drugie wrota do Pustki Buddy.

Mantra – WOM, OM.
Kolor – indygo.
Żywioł – umysł, wzrok.
Liczba płatków lotosu – 96.
Ton – A.
Zmysł – trzecie oko, szósty zmysł.
Zapach – hiacynt, mięta, jaśmin.
Gruczoł – przysadka mózgowa.
Kamień – lapis lazuli, fluoryt, szafir, sodalit.

7. Czakra  korony – SAHASRARA, zlokalizowana na czubku głowy. Zarządzacentralnym układem nerwowym, szyszynką,  mózgiem. Wybalansowana wnosi spokój, doskonałą równowagę, czujemy opiekę sił wyższych. Rozwija wewnętrzną wiedzę, intuicję, daje dostęp do kronik Akashy. Jest bramą kosmiczną, połączeniem z najwyższym źródłem.

Trzecie wrota do Pustki Buddy.

Mantra – OM, AUM.
Kolor – fiolet,  fiołkowy, biały.
Żywioł – energia kosmiczna.
Liczba płatków lotosu – 1000.
Ton – H.
Zmysł – duch, zmysły wyższe.
Zapach – lotus, lawenda.
Gruczoł – szyszynka.
Kamień – ametyst, kryształ górski, diament.

Poza siedmioma głównymi czakrami mamy jeszcze pięć bardzo ważnych czakr, ale już poza ciałem człowieka.

8. Czakra ósma znajduje się około 5-7 cm nad głową człowieka. Jest to furtka przezktórą możemy opuszczać ciało. Również w czakrze ósmej znajduje się rekord Akasha. Nauczyciel Indian Cheeroke Ywahoo nazwał ją świątynią zrozumienia.

Tam można znaleźć wszystkie informacje dotyczące karmy, w jaki sposób mamy się uczyć w teraźniejszym życiu, informacje o osobach związanych z naszą karmą, ich rolą w naszym życiu. Również w tej czakrze znajdują się informacje jak uzdrowić nasze problemy zarówno fizyczne jak i mentalne, szczególnie przewlekłe choroby i trudne związki. Zawiera całość naszej nauki z przeszłych wcieleń, pamięć, furtki do innych wymiarów. Otwarcie tej czakry to wstęp do wszystkich wymiarów, ponadczasowość. Jest to tzw. punkt naszego przeznaczenia. Na wysokości tej czakry zapadają decyzje o naszym przeznaczeniu, jego wykonaniu lub zmianie.

Kolor – srebrny, ultrafiolet.

9. Czakra duszy. Wiele osób wierzy, że jest to jedna z najważniejszych czakr. Jest siedzibą naszej duszy. Dziewiąta czakra zlokalizowana jest nad głową na wysokości wyciągniętego ramienia. Swoim wyglądem przypomina grzyba, u mężczyzn, u kobiet jest w odwrotnej pozycji. Zawiera wszystkie symbole, wzory. Każdy symbol funkcjonuje podobnie jak chromosom. To w tej czakrze znajduje się nowe  ziarno pod zasiew następnej inkarnacji w ciele fizycznym. Z niej płynie cała mądrość duszy.   

Kolor – złoty albo podczerwony.

10.  Czakra dziesiąta – uziemienie. Jest ona ulokowana około 1,5 stopy poniżej naszych stóp. Kolor przypomina ziemię w różnych odcieniach,  żółtego brązu, oliwkowej zieleni, obsydianu. Zawiera 4 elementy: ogień, ziemię, wodę, powietrze. Daje zapotrzebowanie dziennej energii, odżywia ciało, posiada informacje o życiowej rutynie człowieka, pomaga w codziennym życiu. W tej czakrze można znaleźć informacje o naszej linii życia – rodowodzie.

11.  Czakra jedenasta. Zlokalizowana na dłoniach i stopach. Pobiera energię emocjonalną. Kolor – różowy.

12.  Czakra dwunasta.  Zawiera kolektywną energię z 32 punktów ciała i aury. Jest zlokalizowana w ciele fizycznym człowieka.

W skład punktów 12 czakry wchodzą:

1.  Nogi.
2.  pośladki.
3.  kość ogonowa.
4.  kość krzyżowa
5.  odcinek lędźwiowy kręgosłupa
6.  odcinek piersiowy kręgosłupa
7.  odcinek szyjny kręgosłupa
8.  czaszka
9.  srebrny sznur duszy
10.  podeszwy stóp
11.  kostki u nóg
12.  kolana
13.  uda
14.  biodra
15.  narządy seksualne
16.  wyrostek robaczkowy
17.  nerki i nadnercza.
18.  jelito cienkie
19.  trzustka
20.  wątroba
21.  woreczek żółciowy
22.  śledziona
23.  żołądek
24.  przepona i płuca
25.  ramiona
26.  dłonie
27.  nadgarstki
28.  łokcie
29.  obojczyk
30.  gardło
31. górna część mózgu ( szyszynka, przysadka mózgowa, gruczoły ślinianek i przyślinianek )
32.  centrum w ziemi.

Wszystkie te wyżej wymienione punkty są połączone z kręgosłupem. Czakra 12 to połączenie wszystkich naturalnych punktów w ciele człowieka. Poza tym jest połączona z aurą. Otwarcie tajemnych wrót Dantien.

Rozwój czakr w ciele człowieka przebiega na różnym poziomie. Na początku  czakry muszą się rozwinąć. Jest to czasami bardzo długi proces trwający wiele wcieleń. Taki człowiek jest uczniem. Przychodzi jednak ta chwila, kiedy te ośrodki energii zaczynają się budzić. Rozpoczyna się proces wtajemniczenia.

Pierwsze wtajemniczenie zachodzi w kości krzyżowej,  gdzie spotyka się materia z duchem.  Uśpiony i skręcony wąż kundalini zmienia się w węża mądrości. Wąż kundalini nadaje ruch.. Odtąd dwie energie łączą się w jedną. Z kanału ida i pigala wpływają do kanału sushumna. Stają się światłem – ogniem.  To światło może być wyzwolone tylko za pomocą słowa Mocy, wysłanego przez samego Boga. Kanał sushumna symbolizuje Ojca, Wolę.  Pigala to Matka, materia, inteligencja.  Ida – Syn, dusza, miłość i mądrość. Aspekt trzech czynników – potrójnego płomienia, Ducha Świętego.  Podnoszący się ogień kundalini budzi wszystkie czakry. Jest rzeczą bardzo niebezpieczną i niemądrą samemu wznosić energię kundalini. Ciało musi być dojrzałe. Przedwczesne wyzwolenie tej energii może spowodować poważne konsekwencje w mózgu człowieka, doprowadzić do nieuleczalnych chorób psychicznych. Tylko nieświadomi i niedojrzali nauczyciele różnych kursów  Kundalini -Yoga twierdzą, że energia kundalini może być wyniesiona z  kości krzyżowej do ośrodka głowy poprzez ćwiczenia i medytacje. Klucz do wyzwolenia energii kundalini jest zawsze w ręku Boga.  On i tylko On może bezpiecznie podnosić ten ogień do czubka głowy.

Drugie wtajemniczenie to otworzenie ścieżki świadomości i rozwoju wrażliwości psychicznej. Zachodzi na wysokości drugiej czakry.

Trzecie wtajemniczenie jest drogą czystego ducha – splot słoneczny.

Czwarte wtajemniczenie, kiedy budzona jest czakra serca. Łączy swoją energię z podnoszącym się światłem – ogniem przebudzonego kundalini na wysokości czwartej czakry. Od tej pory świadomość człowieka wyraźnie się zmienia. Ukazuje się nowa ścieżka, przejście z  pragnień świata materialnego w sferę świata duchowego. Człowiek zaczyna  właściwie rozumieć Boga i swoje miejsce we Wszechświecie. Czakra serca zmienia energię w ciele na wyższą oktawą kosmiczną. Wysoka wibracja tej energii powoduje poszerzenie się czakr, przyjmują  większą ilość boskiego światła, co w konsekwencji prowadzi do ich obrotów większych, niż prędkość światła, zmian struktur i kolorów. W ciało człowieka zaczyna napływać Świadomość Chrystusowa. Dusza człowieka łączy się tajemną unią z Bogiem, komunią. Śmiało można o takiej osobie powiedzieć, że pije z jednego kielicha,   z Wielkiej Kosmicznej Świadomości Chrystusowej.

Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: <<Weźcie go i pozdzielcie między siebie;…>> Nastepnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: <<To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę>>. Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was bedzie wylana.” ( Łk 22, 17; 19-20)

Następuje zwrot w życiu człowieka. Sprawy przyziemne, tak  mocne poprzednio zapotrzebowanie w pragnieniach człowieka na ziemskie szczęście zaczyna się topić.Poszukuje coraz bardziej Boga, prawdy, otwiera własne kanały na inną mądrość. Powoli zmienia się jego świadomość. Ukrzyżowanie Jezusa jest wielkim symbolem, śmierci i zmartwychwstania. Umiera to co stare, budzi się coś nowego, wcześniej obcego w świadomości człowieka. Przejście przez czwarte wtajemniczenie przenosi człowieka ze świata materii w świat trzech kolejnych Boskich aspektów: ośrodka krtani, ajni i  korony. Powoli następuje proces zjednoczenia człowieka w trzech światach. Transformacja.

pokaż